budowa i wykonczenia wnetrz domu

Budujemy dom – jakie koszty?

Niezaprzeczalną zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym jest komfort – brak uciążliwych sąsiadów za ścianą czy piękny ogród przy domu. Dom kojarzy nam się głównie ze spokojem i ciszą. Nim jednak przyjdzie nam cieszyć się tą ciszą i spokojem w wymarzonych czterech ścianach musimy je najpierw wznieść. Co jak wiadomo będzie nas całkiem sporo kosztowało, ale jakie są tak naprawdę orientacyjne koszty budowy domu jednorodzinnego?

Koszt budowy domu jednorodzinnego zależny jest w znacznym stopniu od skomplikowania projektu, użytych materiałów, konstrukcji dachu, etc. Równie istotne jest to, jakie wybierzemy drzwi i okna, czym pokryjemy dach (blacha jest tańsza niż dachówka), itd. Przed rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego warto zlecić kosztorys na wybrany projekt. Pozwoli to zorientować się nam, na co możemy sobie pozwolić i ile zapłacimy za wybudowanie domu. Pamiętajmy, że wybrany projekt domu jednorodzinnego powinien być dostosowany do naszych finansowych możliwości.

Znaczący wpływ na całkowity koszt budowy domu jednorodzinnego ma bryła budynku i robocizna: im więcej prac jesteśmy w stanie wykonać sami, tym mniej za wszystko zapłacimy. Koszt budowy domu pod klucz wynosi około 4000 zł/m2. Cena końcowa zawsze zależeć będzie od standardu, w jakim chcemy mieć wykończony dom (znaczenie ma nawet to czy zdecydujemy się na okna plastikowe czy drewniane). Średni koszt budowy domu jednorodzinnego o powierzchni 120 m2 do stanu surowego zamkniętego wyniesie 300tys. zł.

Decydując się na budowę domu warto zapoznać się z cenami materiałów budowlanych, ulegają one określonym wahaniom, co oznacza, że przy odrobinie szczęścia możemy trafić na obniżkę interesujących nas materiałów. Budując dom jednorodzinny nie należy oszczędzać na konstrukcji nośnej – popełnione błędy są trudne, a często i niemożliwe do naprawienia.

Budowa domu to oczywiście bardzo duże koszty związane z wynajęciem firmy budowlanej, która nasz wymarzony dom postawi i zamknie. Raczej mało kto stawia dom na własną rękę, bo to prawdopodobnie źle by się dla nas skończyło. Jak i również koszty wydane na firmę remontową, która przeprowadzi wykończenia wnętrz świeżo wybudowanego domu. W Krakowie i okolicy firma REMSOL.com.pl wykończenia wnętrz wykonuje od wielu lat i ma opinię firmy remontowej z sensownymi cenami, terminowo wykonującej zlecenia oraz solidnej jeśli chodzi o samo wykonanie, więc może warto się nią zainteresować mając przed sobą wykończenia wnętrz domu.

Pamiętajmy również, że zaplanowanie poszczególnych etapów budowy i rozsądne oszacowanie związanych z nimi kosztów to najlepsza recepta na uniknięcie przykrych niespodzianek w trakcie budowy domu jednorodzinnego.

Niezaprzeczalną zaletą mieszkania w domu jednorodzinnym jest komfort – brak uciążliwych sąsiadów za ścianą czy piękny ogród przy domu. Dom kojarzy nam się głównie ze spokojem i ciszą. Nim jednak przyjdzie nam cieszyć się tą ciszą i spokojem w wymarzonych czterech ścianach musimy je najpierw wznieść. Co jak wiadomo będzie nas całkiem sporo kosztowało, ale…