Krew pępowinowa

Czy krew pępowinowa jest za darmo?

Każda matka chce dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Nieustannie boi się o jego życie i zdrowie już od pierwszych tygodni ciąży.

Jeszcze do niedawna krew pępowinowa tratowana była jako odpad medyczny i trafiała do utylizacji wraz z łożyskiem i innymi pozostałościami. Od kilkudziesięciu lat krew pochodząca z pępowiny z powodzeniem wykorzystywana jest w trakcie leczenia różnych chorób. W niektórych przypadkach jest środkiem ratującym życie. Coraz więcej kobiet jest świadoma właściwości krwi pępowinowej i decyduje się na jej pobranie w czasie porodu.

Krew pępowinowa a komórki macierzyste

Warto pamiętać, że krew pępowinowa to doskonałe źródło komórek macierzystych, takich jak szpik kostny czy krew obwodowa. Co najważniejsze, samo pobranie krwi pępowinowej jest bezbolesne, bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne, zarówno dla mamy jak i dziecka. Przyszli rodzice, którzy mają trudności z podjęciem decyzji o pobraniu krwi powinni mieć na uwadze fakt, że może ona w przyszłości uratować życie ich dziecka a nawet jego rodzeństwa. Aby krew została pobrana, należy przed porodem poinformować o tym lekarza obecnego przy porodzie oraz położne. Pobraną krew zazwyczaj przechowuje się w specjalnym banku komórek. Co ważne, może ona przetrwać w banku bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat.

Niestety przechowywanie krwi pępowinowej w banku nie jest darmowe. Co rok należy uiścić odpowiednią opłatę w wysokości kilkuset złotych za przechowywanie jej. Pobranie możliwe jest w trakcie porodu naturalnego a także w przypadku gdy ciąża została zakończona cesarskim cięciem. Jedynym minusem jest koszt tego zabiegu, gdyż za pobranie należy zapłacić kilka tysięcy złotych.

Każda matka chce dać swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Nieustannie boi się o jego życie i zdrowie już od pierwszych tygodni ciąży. Jeszcze do niedawna krew pępowinowa tratowana była jako odpad medyczny i trafiała do utylizacji wraz z łożyskiem i innymi pozostałościami. Od kilkudziesięciu lat krew pochodząca z pępowiny z powodzeniem wykorzystywana jest w trakcie…