międzynarodowy transport zmarłych

Międzynarodowy transport zmarłych – drogo czy tanio?

Śmierć jest przykra i bolesna, zwłaszcza dla bliskich osoby zmarłej. Śmierć stwarza problemy, w głównej mierze problemy emocjonalne dla bliskich. Wszyscy ludzie są świadomi tego, że przyjdzie czas kiedy odejdą, nie da się jednak tego przewidzieć, umieranie zawsze zaskakuje, dla osób które nie miały ze śmiercią do czynienia zaskoczeniem może być ilość spraw, z którymi należy się zmierzyć aby pochować zmarłego. Niewątpliwie jest to utrudnienie w tak trudnym okresie.

Co jednak gdy osoba, którą chcemy pochować zmarła za granicą? Taka sytuacja rodzi jeszcze więcej komplikacji. Sprowadzanie zwłok nie jest proste. Przede wszystkim trzeba się dostosować do kraju, z którego mamy potrzebę sprowadzić zwłoki. Przepisy w różnych krajach nie są ze sobą tożsame toteż należy dokładnie dowiedzieć się co stanowią. W kraju można znaleźć wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które specjalizują się w szeroko rozumianym pojęciu ” transport zwłok z zagranicy „.

Za odpowiednią opłatą takie firmy kompleksowo zajmą się owym transportem, jednak kompleksowo nie oznacza, że zdejmą z osób zlecających wszelkie obowiązki, są bowiem takie sprawy, których zlecić nie można. Nie można upoważnić spółki pogrzebowej do załatwienia wielu spraw urzędowych, trzeba to niestety zrobić we własnym zakresie. 
Takie sprawy jak odebranie aktu zgonu, który według polskich przepisów jest niezbędny do dokonania pochówku leży w gestii osób bliskich zmarłemu. Ważnym do zapamiętania jest też to, że w przypadku sprowadzanie zwłok z innego kraju wymagana jest zgoda SANEPIDu.

O tę zgodę trzeba się koniecznie postarać. Często można to zlecić zakładowi pogrzebowemu, który zwłoki sprowadza. Ważne aby dogadać się przed czasem czy w kraju będzie można otworzyć trumnę czy nie, jest to ważne z tego względu, że można się spotkać z ogromnym rozczarowaniem gdy osoby bliskie wyraziły taką wolę, a formalności nie zostały dopełnione i w związku z tym nie było takiej możliwości. Przewóz zwłok z zagranicy jest przewozem jedynie z nazwy, w rzeczywistości jest to gros trudności i problemów.

Śmierć jest przykra i bolesna, zwłaszcza dla bliskich osoby zmarłej. Śmierć stwarza problemy, w głównej mierze problemy emocjonalne dla bliskich. Wszyscy ludzie są świadomi tego, że przyjdzie czas kiedy odejdą, nie da się jednak tego przewidzieć, umieranie zawsze zaskakuje, dla osób które nie miały ze śmiercią do czynienia zaskoczeniem może być ilość spraw, z którymi…