wnętrza nowoczesnego domu

Projektowanie wnętrz przez architektów i projektantów

Droga do uzyskania tytułu architekta wnętrz zawsze obejmuje ukończenie wyższych studiów. Są one warunkiem niezbędnym do tego, by wykonywać projekty wnętrz na zamówienie z pozycji dyplomowanego architekta. Istnieje jednak pewna droga na skróty, która pozwala osiągnąć bardzo podobny cel. Można zostać projektantem wnętrz i równie dobrze projektować domy, mieszkania czy inne lokale dla swoich klientów.

Projektant niekoniecznie gorszy od architekta

Co prawda projektant nie ma tytułu architekta wnętrz, ale ma możliwość świadczyć projektowanie wnętrz, a o to przecież w tym chodzi. Co więcej, w tym momencie to już praktycznie jedno i to samo, albowiem przedstawiciele obu tych dziedzin są traktowani przez klientów niemalże tak samo. Zresztą całkiem słusznie, bo nieraz projektant może być nawet lepszym (bardziej kreatywnym) usługobiorcą niż architekt, po całych studiach na kierunku architektura wnętrz. Szczególnie gdy działa od lat i ma bogatsze doświadczenie od świeżo upieczonego architekta. Projektanci często świadczą usługi za pośrednictwem własnych pracowni – patrz Maria Podobińska projektant wnętrz Kraków prowadząca pracownię Proste Wnętrze. Mają rozbudowane portfolio, którego poznanie bliżej pozwoli podjąć decyzję klientowi odnośnie ewentualnej współpracy z fachowcem.

Z radością zamawiamy projekty wnętrz

Przeciętny klient nie wie nawet, czym różni się architekt od projektanta. Bez żadnych oporów zleci więc projektowanie wnętrz projektantowi, jeżeli tylko jego prace przypadną mu do gustu, a cennik usług okaże się do zaakceptowania. Najważniejszy jest więc kunszt i ten naturalny talent. Jeżeli ma się klientom coś do zaoferowania, wykształcenie przestaje być już aż tak ważne. Baczniej patrzymy jak już na doświadczenie i portfolio specjalisty od wnętrz. Oczywiście znajdą się i takie osoby, które przed zleceniem wykonania projektów wnętrz sprawdzą, czy zajmująca się nimi osoba posiada wyższe wykształcenie w danej dziedzinie, ale są to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Talent zawsze sam się obroni, a projektant wnętrz też może przecież brać udział w różnorodnych szkoleniach, które zapewnią mu niezbędną wiedzę.

Droga do uzyskania tytułu architekta wnętrz zawsze obejmuje ukończenie wyższych studiów. Są one warunkiem niezbędnym do tego, by wykonywać projekty wnętrz na zamówienie z pozycji dyplomowanego architekta. Istnieje jednak pewna droga na skróty, która pozwala osiągnąć bardzo podobny cel. Można zostać projektantem wnętrz i równie dobrze projektować domy, mieszkania czy inne lokale dla swoich klientów.…