przygotowanie dziecka do przedszkola

Sposoby przygotowania dziecka do przedszkola

 

Jeżeli zbliża się czas, kiedy Twoje dziecko czeka żłobek lub przedszkole, warto się do tego dobrze przygotować. Wiadomo, że każde dziecko jest inne, ma różne potrzeby i inaczej może zareagować na nową sytuację, jednakże można postarać się pomóc mu się w niej odnaleźć.
Zanim wybierzecie się pokazać dziecku odpowiednią placówkę, warto zawczasu przedstawić mu czym tak naprawdę ona jest.

Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Poczynając od książeczek na temat pójścia do przedszkola, po bajeczki lub wspólne zabawy. Można użyć maskotek i w formie zabawy kukiełkowej oswajać dziecko z nową sytuacją. Można skorzystać z dostępnych na rynku popularnych serii książeczek dla dzieci. Prawie każda opisuje taką sytuację. Czy to o żółwiku Franklinie, czy dziewczynce imieniem Basia i wiele, wiele innych. Również można znaleźć bajki w formie elektronicznej, które pomagają oswoić się z tym problemem.

Kolejnym, bardzo istotnym krokiem, będzie odpowiednia adaptacja w danej placówce. Zarówno rodzice, jak i przede wszystkim dziecko musi poznać nowe otoczenie. Nie dopuszczalne jest, aby dziecko zostało po raz pierwszy w placówce na kilka godzin, wcześniej nie mając o niej pojęcia. Skończy się to tylko ogromnym stresem i płaczem dziecka. Rodzic razem z dzieckiem powinien poznać wybrane miejsce, otoczenie i personel. Dziecko, które będzie znało osoby tam pracujące, polubi je, będzie chciało tam zostać i się dobrze bawić. Sympatyczna kadra to podstawa w nawiązaniu relacji z dzieckiem. Taką znajdziemy wWarto również trzymać swoje nerwy na wodzy ponieważ dzieci świetnie to wyczuwają. Spokojny rodzic będzie dobrym wsparciem w tej trudnej sytuacji.

  Jeżeli zbliża się czas, kiedy Twoje dziecko czeka żłobek lub przedszkole, warto się do tego dobrze przygotować. Wiadomo, że każde dziecko jest inne, ma różne potrzeby i inaczej może zareagować na nową sytuację, jednakże można postarać się pomóc mu się w niej odnaleźć. Zanim wybierzecie się pokazać dziecku odpowiednią placówkę, warto zawczasu przedstawić mu…