Małżeństwo czy wolny związek?

a-drink-should-help_lGeneralizowanie nie jest dobrym sposobem na porządkowanie świata i zjawisk, jakie na nim możemy obserwować, jednak to najprostszy sposób, by próbować ocenić i opisać pewne zjawiska. Na tym bazuje przecież cała socjologia. Opisując więc na przykład młodych ludzi oraz ich nastawienie do małżeństwa możemy mówić oczywiście o dwóch zupełnie przeciwstawnych tendencjach. Pierwsza to oczywiście ta tradycyjna – wiele par dąży do zawarcia małżeństwa i jest to naturalne następstwo związku. Jednak niemal z roku na rok rośnie liczba osób, które wolą żyć na tak zwaną „kocią łapę” i taki związek określa się również niepochlebnym określeniem konkubinatu.

Dlaczego młodzi rezygnują z małżeństwa? Bardzo często dlatego, że po prostu nie chcą – ze względu na własne rodzinne doświadczenia, lub doświadczenia swoich znajomych. Decyzja o ślubie podyktowana jest bardzo często względami finansowymi – albo pobieramy się chcąc uzyskać jakąś korzyść. Najczęściej  jest to kredyt na mieszkanie. Z drugiej strony nie chcemy wkraczać w nowe życie ze względu właśnie na koszty związane z uroczystością.

Choć bardzo popularne jest zaciąganie kredytów na kupienie takich elementów jak   obrączki złote [www.lodzinscy.com] i wymarzoną oprawę całego przyjęcia. Nie każdy jubiler [warszawa www.mmgold.pl] posiada bowiem obrączki w okazyjnych cenach. Niemal zawsze są to drogie rzeczy. Zbierając do tego inne elementy takie jak zespół, hotel dla gości, jedzenie, samochód do ślubu i oczywiście podróż poślubną, z której nie wszyscy chcą rezygnować, wychodzi naprawdę duża suma.

Jeśli jednak nie interesują nam suknie ślubne [2014 www.annakara.com] czyli te z bieżącego sezonu, nie mamy wielkich wymagań co do całej oprawy przyjęcia i nie chcemy do ślubu jechać limuzyną, możemy zaoszczędzić na ślubie i nie wchodzić w nowy etap życia z długami. Pod warunkiem, że w ogóle chcemy zmieniać stan cywilny!

Generalizowanie nie jest dobrym sposobem na porządkowanie świata i zjawisk, jakie na nim możemy obserwować, jednak to najprostszy sposób, by próbować ocenić i opisać pewne zjawiska. Na tym bazuje przecież cała socjologia. Opisując więc na przykład młodych ludzi oraz ich nastawienie do małżeństwa możemy mówić oczywiście o dwóch zupełnie przeciwstawnych tendencjach. Pierwsza to oczywiście ta…